telefon vs profesjonalna kamera

Od dawna miałem ochotę napisać ten post. Wynik pojedynku wydaje się oczywisty, prawda? Sprzęt filmowy gwarantuje nam o wiele lepszą jakość i możliwości niż gadżet, który nosimy na co dzień w kieszeni, a co za tym idzie, jest kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt razy droższy. Teoretycznie smartfon nie ma najmniejszych szans w zestawieniu ze sprzętem za sto tysięcy złotych, ale tylko teoretycznie… Czy video z telefonu może się więc równać z filmem nakręconym profesjonalną kamerą? Sprawdźmy!

Smartfon kontra kamera

Parker Walbeck, znany w środowisku youtubowym z kanału Fulltime Filmmaker przeprowadził pewien eksperyment. Nakręcił film jednocześnie za pomocą dwóch kamer, które zapiął na profesjonalnym gimbalu stabilizującym obraz:

  • Kamery Red Weapon, wartej 50 000 dolarów, którą kręci się produkcje pełnometrażowe.
  • iPhona 7 Plus – obecnie ok 2000 zł.

Rezultaty tego eksperymentu możecie zobaczyć na filmie poniżej:
Po obejrzeniu video byłem naprawdę pod dużym wrażeniem. Oba klipy, górny i dolny, wyglądają praktycznie tak samo. Jesteście w stanie stwierdzić, które nagranie pochodzi z telefonu? Autor zdradza na końcu, że za pomocą smartfona nakręcił materiał pojawiające się na górze.

Czy smartfon może zastąpić profesjonalną kamerę?

W obecnym czasie – nie. Telefony mają wciąż spore ograniczenia, które są nie do zaakceptowania przy profesjonalnej produkcji video, takie jak brak małej głębi ostrości lub gorsza praca przy słabym oświetleniu. Filmik Petera Walbecka zwraca jednak uwagę na inną ważną rzecz.

Sprzęt to tylko narzędzie. Jeżeli masz dobry pomysł, jesteś kreatywny i znasz podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać w trakcie filmowania, to nie potrzebujesz kamery za dziesiątki tysięcy złotych, by nakręcić świetny film. Patrz co dzieje się obecnie na TikToku. 🙂

Dwa filmy bonusowe

Apple wypuściło jakiś czas temu video, które ma również pokazywać możliwości filmowe najnowszego iPhona. Cel był jasny – nakręcić smartfonem klip wyglądający bardzo filmowo. Czyim im się to udało?

Zobaczcie sami:
I żeby nie było, że skupiamy się tylko na jabłuszku 🙂 Poniżej drugi materiał, nakręcony przez tego samego twórcę, który tym razem wziął się za porównanie obrazu z Kamery RED Weapon i telefonu LG V 30. Zwróć uwagę, że kosztuje on obecnie ok 1500 zł.


Telefon vs kamera – wnioski

Mimo iż smartfony coraz częściej wykorzystywane są do profesjonalnych zastosowań, to na razie nie są w stanie zastąpić drogiej kamery. Nie oznacza to jednak, że musisz mieć najlepszy sprzęt, żeby nakręcić świetny film. Ważne jest to, co kręcisz i jak, a nie czym. Szczególnie że dziś większość materiałów video trafia do internetu, gdzie oglądane są zazwyczaj na małych ekranach laptopów i telefonów, na których nie widać zbyt dobrze różnicy w jakości.