Reklamy nakręcone smartfonem

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak reklamy nagrane profesjonalnym sprzętem. Sęk w tym, że zostały nakręcone smartfonem. Takich filmów jest coraz więcej. Najczęściej są to materiały promocyjne znanych marek. Produkowane są po to, by pochwalić się możliwościami najnowszych modeli telefonów. Nie oszukujmy się, właśnie w tym celu powstają. Mają pokazać jakość video, którą otrzymasz po zakupie flagowca Huawei, Samsunga, lub Apple. Ich producenci mówią tak:

Zobacz! Nasz telefon tak potrafi. Kup sobie taki, a twoje filmy będą wyglądać pięknie!

Nie wspominają jednak, że na planie filmowym zaangażowanych zostało kilkanaście innych osób, oraz masa dodatkowego sprzętu. Jednak nie zawsze tak jest. Często kluczowy okazuje się po prostu sam pomysł i kreatywne podejście. W sieci znajdziemy więc wiele „niezależnych” reklam nagranych w całości telefonem komórkowym. Coraz częściej po smartfony sięgają również profesjonalni filmowcy i agencje reklamowe. Telefonu jako kamery używają też artyści przy produkcji filmów fabularnych i teledysków, ale o tym powstaną osobne wpisy 🙂

Mam dla was kilka przykładów. Poniżej reklamy nakręcone smartfonem. Trzeba przyznać, że robią wrażenie!

Młody zdolny – Fluorescent Nights

Pierwszy przykład to Fluorescent Nights, czyli reklama nakręcona przez 20 letniego filmowca na zlecenie Moment – firmy produkującej specjalne etui i obiektywy do telefonów. Klip wygląda naprawdę imponująco, jednak przy jego nagrywaniu wykorzystano sporo dodatków, np. aplikację Filmic PRO, obiektywy Moment, profesjonalny gimbal Freefly Movi M5 oraz filtry zmniejszające kontrast obrazu. Wywiad z twórcą video znajdziecie tutaj.

Potęga slow motion – Snowbrawl i Powder od Apple

Snowbrawl to jedna z najnowszych reklam Apple zrealizowana w całości iPhonem 11 PRO. Przedstawia bitwę na śnieżki nakręconą na wzór scen z popularnych filmów akcji. Nie bez przyczyny reżyserem odpowiedzialnym za jej produkcję został David Leitch, znany z takich filmów jak Deadpool 2, Atomic Blonde czy John Wick. W tym miejscu możecie zobaczyć kulisy powstawania spotu. W materiale widzimy, że twórca zrezygnował z dużej ilości dodatkowego sprzętu. Najczęściej był to jedynie telefon zamontowany na wygodnym uchwycie.

Spodobał wam się zimowy klimat reklam od Apple? Łapcie drugi filmik z serii Shot on iPhone, tym razem przedstawiający zawody snowboardowe X Winter Games. Trzeba przyznać, że oba filmy wyglądają naprawdę epicko!

Elegancki minimalizm – Intelligent Details

Prestiż, luksus, klasa. Z tym kojarzy nam się marka Bentley. Tak też została nakręcona jej reklama – klasycznie i elegancko. Film powstał w 2014 roku. Został nagrany iPhonem 5S i zmontowany na iPadzie. Warto obejrzeć video do końca, by zobaczyć kulisy jego powstawania.

Nie tylko duże marki – Made in Paris

To mój ulubiony przykład. Film opowiada o Elise Lepinteur, uczennicy paryskiego mistrza kuchni. Za jego produkcją nie stoi żadna duża marka. Najbardziej spodobało mi się wykorzystanie nieoczywistych perspektyw i zróżnicowanych ruchów kamery.

Polski akcent – McDonald’s

Na koniec nowa reklama McDonald’s, która powstała w Polsce. Tutaj również do większości nagrań wykorzystano smartfona. Słowo „większości” jest w tym przypadku kluczowe, bo na końcu reklamy widać wyraźnie małą głębię ostrości, której obecnie nie da się osiągnąć nagrywając telefonem.

Smartfon w roli głównej

Niewprawionemu oku coraz trudniej jest wychwycić różnicę między materiałem ze smartfona a nagraniem z profesjonalnej kamery. To, co kilkanaście lat temu było mało prawdopodobne, powoli staje się normą. A przecież technologia cały czas idzie do przodu.

Kto jest odpowiedzialny za te filmy? Ile osób wzięło udział w ich produkcji? Jak dużo sprzętu wykorzystano na planie? To wszystko oczywiście ma znaczenie. Jednak nie to zmienia faktu, że w roli głównej wystąpił smartfon, a powyższe reklamy prezentują się naprawdę bardzo dobrze.