Jak nagrywać filmy telefonem

Zastanawiacie się, jak nagrywać lepsze filmy telefonem komórkowym? Filmowanie, podobnie jak fotografia to sztuka. Nie wystarczy więc wyjąć smartfona z kieszeni, wcisnąć przycisk REC i oczekiwać, że nawet najlepszy model smartfona zrobi wszystko za ciebie. Zanim zabierzesz się za tworzenie materiału video warto, żebyś zwrócił uwagę na kilka istotnych rzeczy, które znacznie poprawią jakość nagranych filmów.

Mam dziś dla was poradnik, który podpowie, jak nagrywać filmy telefonem komórkowym.

Opowiem dziś o totalnych podstawach i ważnych elementach, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas filmowania.

Pierwsza część poradnika dotyczy rzeczy związanych bezpośrednio z twoim smartfonem i jego ustawieniami. Opiszę kwestie, o które powinieneś zadbać, zanim w ogóle włączysz aplikację do filmowania. Szczególnie istotny jest punkt numer 8, związany z podstawowymi zasadami kompozycji i liniami podziału. Jeżeli nie chce Ci się czytać całego wpisu, a szukasz jednej fajnej wskazówki na start, to właśnie tam powinieneś szukać.

W drugiej części skupiłem się bardziej na Tobie, technice kręcenia, dodatkowym sprzęcie oraz innych ważnych kwestiach (np. oświetleniu). Zaczynamy!

1. Wyczyść obiektyw

Niby banalne i oczywiste, a niestety wiele osób o tym zapomina. Nasz telefon nosimy najczęściej w kieszeni . Odbite ślady palców pojawiają się praktycznie wszędzie. W rezultacie obiektyw jest zabrudzony, a przez to nasze ujęcia zamglone lub nieostre. Wyrób sobie nawyk przecierania obiektywu za każdym razem, najlepiej ściereczką do czyszczenia okularów albo końcówką t-shirta.

2. Użyj lepszego aparatu

Do nagrywania video zawsze używaj aparatu, który znajduje się z tyłu obudowy. Ma on zdecydowanie lepsze parametry i jakość niż ten przeznaczony do selfie. Jeżeli filmujesz sam siebie i przeszkadza ci to, że nie widzisz się w kadrze, to możesz ustawić za telefonem lusterko.

3. Przygotuj swój telefon

Zanim zaczniesz kręcić, naładuj swoje urządzenie, a najlepiej podepnij w trakcie do power banka. Nie ma nic gorszego niż stracone dobre ujęcie, gdy smartfon rozładuje się w trakcie.

4. Wyłącz powiadomienia

Podobnie jak wyżej, niespodziewany telefon od znajomego lub powiadomienie dźwiękowe z facebooka może sprawić, że fajne ujęcie trafi do kosza. Wyłącz wszystkie powiadomienia przed rozpoczęciem nagrywania albo uruchom tryb samolotowy.

5. Ustaw odpowiedni klatkaż

Jak wiecie film to tak naprawdę sekwencja zdjęć odtworzona w szybkim tempie. Klatkaż mówi o tym, ile zdjęć wykona twój aparat w trakcie jednej sekundy. Filmy nagrane w 24, 25 lub 30 kl./s wyglądają bardziej naturalnie i niż te nagrane w 50, lub 60 kl./s. Obraz zarejestrowany w dużej ilości klatek na sekundę wygląda nienaturalnie i sztucznie. Możemy go użyć do stworzenia ujęć z niewielkim zwolnieniem tempa i stworzenia ładnego efektu slow motion, ale na omówienie tego tematu poświęcę osobny wpis. Jeżeli chcesz, żeby twoje ujęcia wyglądały bardziej „filmowo” to wybierz odpowiednio niską ilość klatek na sekundę w ustawieniach. W iPhonie robi się to w menu Ustawienia -> Aparat -> Nagraj wideo

6. Wybierz wysoką rozdzielczość nagrywania

Przed filmowaniem powinieneś w ustawieniach wybrać jakość ustawionego obrazu (w iPhonie robi się to dokładnie w tym samym miejscu). Obecnie standardem w internecie jest obraz Full HD, czyli 1080p (rozdzielczość 1920x1080px) i to właśnie tę opcję polecam ci wybrać. Nie wybieraj jakości HD, czyli 720p (rozdzielczość 1280×720px) albo niższej. Jakość twoich filmów na tym ucierpi.

Jeśli posiadasz naprawdę dobry komputer do edycji i chcesz osiągnąć najwyższą możliwą jakość, to polecam filmowanie w 4K. Taki materiał możesz bez problemu później skalować do mniejszego formatu Full HD i przybliżyć obraz podczas montażu bez straty jakości.

7. Włącz stabilizację

Smartfon jest lekki, a więc jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju wstrząsy i drgania, co bardzo przeszkadza w odbiorze. Z pomocą przychodzi stabilizacja obrazu. Najnowsze modele smartfonów posiadają taką opcję. Jeżeli tylko możesz, włącz ją u siebie.

8. Zadbaj o kompozycję

Włącz linie pomocnicze w swoim telefonie. W iPhonie wystarczy wejść w Ustawienia -> Aparat -> Siatka. Linie nałożone na podgląd obrazu pomogą ci dobrać odpowiednio kompozycję. Poniżej trzy najprostsze zasady kompozycji w filmie i fotografii.

Prosty horyzont

Zasada szczególnie ważna przy filmowaniu krajobrazu, architektury itd. Mówi o tym, że horyzont zawsze powinien być idealnie prosty. Równie ważne jest to, aby nie umieszczać linii horyzontu centralnie na środku. Ujęcia wykonane w ten sposób są po prostu nudne i statyczne. Gdy nagrywasz przykładowo zachód słońca, warto zaakcentować albo spokojne morze, albo piękne chmury. Linie siatki zdecydowanie ci w tym pomogą

Zasada trójpodziału

To najbardziej znana zasada kompozycji. O co w niej chodzi? Nasza siatka dzieli obraz za pomocą dwóch linii pionowych i dwóch poziomych. Ich miejsca przecięcia tworzą tzw. mocne punkty. Zasada trójpodziału mówi o tym, że jeżeli umieścimy najważniejszy element obrazu w mocnym punkcie, to wyeksponujemy go najmocniej i przyciągniemy do niego wzrok odbiorcy.

Symetria

Umieszczając nagrywany obiekt w centrum kadru, zaprzeczamy zasadzie trójpodziału. Ma to jednak sens, a nawet jest wskazane, gdy chcemy w ten sposób zaakcentować symetrię lub minimalizm widoczny na ujęciu.

Kiedy już opanujemy wszystkie powyższe zasady, to możemy je świadomie i celowo łamać. Żeby to robić, dobrze jest jednak najpierw opanować podstawy:)

9. Poziomo czy pionowo

Zastanów się, czy chcesz nagrać video w pionie, czy w poziomie? Nie będę się rozpisywał na ten temat. Powstał o tym cały wpis na blogu. Zapraszam cię do przeczytania.

10. Użyj zewnętrznej aplikacji

Jeżeli chcesz zagłębić się w tematykę filmowania telefonem, osiągać lepsze efekty i być bardziej „Pro”, to pomyśl o zainstalowaniu specjalnej aplikacji, która daje o wiele większą kontrolę nad nagrywanym obrazem, niż domyślny program w twoim smartfonie.

Sam używam na co dzień aplikacji Filmic Pro. Niestety nie jest ona darmowa. Kosztuje około 50 zł, ale jest zdecydowanie najlepszą aplikacją tego typu dostępną obecnie na rynku. Jeśli nie chcesz płacić tak dużo na samym początku, skorzystaj z innych alternatywnych aplikacji do filmowania smartfonem. Poniżej wymieniłem kilka z nich:

Płatne
 • Cinema FV-5 (Android)
 • Pro Camera by Moment
 • ProCam ( iOS)
 • ProShot
 • Kinomatic Camera App (iOS)
Darmowe
 • Mavis Pro Camera (Android)
 • ProMovie Recorder (iOS)
 • Open Camera (Android)
11. Pomyśl przez chwilę o tym, co chcesz nakręcić

Pewnie powiesz, co za banał już na wstępie? Uwierz mi, wiele osób najczęściej wciska czerwony przycisk i nagrywa wszystko „jak leci” i „na żywca”. Później w montażu okazuje się, że nie za bardzo jest z czego wybierać, bo coś poszło nie tak w trakcie kręcenia. Gwarantuje ci, że twoje ujęcia będą wyglądać znacznie lepiej, jeżeli najpierw zastanowisz się przez chwilę nad tym, co planujesz nakręcić i jaki efekt chcesz osiągnąć. Zanim zaczniesz filmować, zadaj sobie pytanie, jak powinien wyglądać gotowy film? Jaką historię chcesz opowiedzieć? Jaki masz na to pomysł? Zobaczysz, ilu błędów możesz uniknąć w pierwszym etapie planowania.

12. Ustaw się odpowiednio

Telefony są małe i lekkie. Mimo iż coraz częściej producenci dołączają do kamery stabilizacje obrazu, to czasami może ona nie wystarczyć. Gdy nagrywasz z ręki, to na obrazie widoczne są małe drgania, które w filmie wyglądają mało profesjonalnie. Możesz temu zapobiec, trzymając smartfona w odpowiedni sposób.

Nie wyciągaj smartfona przed siebie. Zamiast tego złap telefon pewnie w obie ręce i przyciągnij łokcie do ciała. Jeżeli masz taką możliwość, to oprzyj się również o ścianę. Nagrywasz z dołu? Oprzyj ręce o kolana albo o ziemię. Drgania będą wtedy znacznie mniejsze.

Zastosuj tę wskazówkę, jeśli liczy się dla ciebie przede wszystkim mobilność i nie chcesz myśleć o noszeniu ze sobą niczego innego poza smartfonem w kieszeni. Jeżeli jednak chciałbyś podejść do tematu bardziej profesjonalnie, to wtedy koniecznie:

13. Zadbaj o stabilizację

Najlepszym sposobem na stabilizację ujęć jest dodatkowy sprzęt, taki jak specjalny uchwyt do filmowania, statyw, lub gimbal. Każdy z nich służy do czegoś innego. Po kolei:

Dodatkowy uchwyt

Pomyśl o zakupie specjalnego uchwytu do filmowania. On również skutecznie niweluje wszelkie drgania podczas nagrywania z ręki. Ja posiadam Ulanzi U-Rig PRO, który kosztuje niecałe 100 zł i jestem z niego bardzo zadowolony. Zajmuje trochę miejsca, ale posiada dwie tzw. gorące stopki, na które mogę zamontować mikrofon i lampę.

Jeżeli to dla ciebie za dużo, dobrym pomysłem jest dodatkowe obciążenie telefonu. Etui, mały statyw i metalowy uchwyt sprawią, że twój zestaw będzie przynajmniej dwa razy cięższy, co znacznie zniweluje drgania

Statyw

To wiesz na pewno, ale nie mogłem o tym nie wspomnieć. Chcąc nagrać statyczne ujęcia, powinieneś skorzystać ze statywu, by wyeliminować jakikolwiek ruch na nagraniu. Na rynku jest dostępnych wiele mobilnych modeli statywów, stworzonych specjalnie pod smartfony. Ja korzystam ze statywu MeFoto Backpacker S, który po złożeniu jest na tyle malutki, że bez problemu mieści się do małego placka albo torby naramiennej.

Gimbal

Jeżeli marzą ci się naprawdę płynne ujęcia, nawet gdy będziesz przemieszczał się kamerą, to zamontuj swojego smartfona na gimbalu. Możesz z nim biegać i skakać, a twoje ujęcia wciąż będą super płynne. Ceny gimbali do telefonów nie są aż tak wysokie. Zdecydowanie najlepszym sprzętem tego typu na rynku jest obecnie DJI Osmo Mobile 3, który kosztuje 500 zł.

14. Ułatw sobie montaż

Jeżeli filmujesz siebie lub inną osobę, która mówi do kamery telefonu, to po włączeniu nagrywania odczekaj około 3 sekundy i dopiero wtedy zacznij mówić. Dokładnie tak samo zrób na końcu. Koniec zdania, mija kilka chwil i dopiero wtedy wciskasz stop. Da ci to o wiele większą wygodę łączenia klipów w montażu niż urwane ujęcia.

15. Poruszaj kamerą świadomie

Nie machaj aparatem gdzie popadnie 🙂 Niech ruch kamery podczas nagrywania będzie przemyślany. Stań pewnie na obu nogach w delikatnym rozkroku, przesuwaj telefon płynnie z jednej strony na drugą, z góry na dół, albo odwrotnie. Im wolniej i płynniej to zrobisz, tym lepiej będzie wyglądać to później na ekranie. Kolejny raz jednak zaznaczam, że wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeżeli nagrywasz dynamiczny „film akcji”, energiczne ruchy kamery, tzw. szwenki będą bardzo wskazane.

To zupełne podstawy. Warto je opanować. O ruchach kamery, jakie wykorzystywane są w filmie na pewno powstanie osobny wpis na blogu.

16. Zadbaj o oświetlenie

Aparaty zamontowane w telefonach o wiele gorzej radzą sobie w słabym świetle. Zanim zaczniesz nagrywać, pomyśl więc o oświetleniu. Poniżej kilka wskazówek:

 • Unikaj ciemnych miejsc, ale nie nagrywaj też w pełnym słońcu. Ludzie mają wtedy na twarzy nieprzyjemne ostre cienie, które nie wyglądają dobrze. Najlepiej więc nagrywać rano, przed wieczorem, lub przy zachmurzonym niebie.
 • Nie bój się jednak eksperymentować i np. nagrywać pod słońce. Można wtedy uzyskać bardzo ciekawe efekty – kontury sylwetek i piękne flary, które wpadają w obiektyw.

 

 • Jeśli musisz nagrywać w nocy, to poszukaj źródła światła, stając np. pod witryną sklepową.
 • Nie używaj lampy wbudowanej w telefon. Efekt będzie koszmarny, bo ta mała lampka świeci bardzo ostrym białym światłem, co sprawia, że ludzie na video wyglądają jak zombie. Jeżeli nie masz innego wyjścia, to naklej na lampkę malutki kawałek papieru śniadaniowego, który rozproszy i zmiękczy światło.
 • Poszukaj czegoś, co masz w domu. Może się okazać, że lampka nocna sprawdzi się doskonale do oświetlenia twojej sceny.
 • Może warto zainwestować w dodatkową lampę? W sieci jest tego cała masa.
17. Zadbaj o dobry dźwięk

Mikrofon wbudowany w telefon niestety nie należy do najlepszych. Poza tym w odbiorze filmu nawet gorszy obraz nie przeszkadza tak bardzo, jak kiepski dźwięk. Co możesz zrobić, by go poprawić?

 • Pomyśl o zakupie dodatkowego mikrofonu wpinanego bezpośrednio do smartfona. Może to być mikrofon kierunkowy, np. Rode VideoMicro, którym nagrasz dźwięki otoczenia, albo mikrofon krawatowy, który podpinasz do ubrania wypowiadającej się osoby np. Rode SmartLav+. Tego drugiego używam od lat, nawet do profesjonalnych produkcji. Spisuje się naprawdę znakomicie.

 • Jeżeli nagrywasz swój głos i nie chcesz inwestować w dodatkowy sprzęt, użyj słuchawek dołączonych do telefonu. . Sprawdzą się o wiele lepiej niż sam smartfon.
 • Zniweluj wszelkie hałasy w pomieszczeniu. Zamknij okno, wyłącz telewizor, pralkę, klimatyzację itd. i dopiero wtedy zacznij nagrywać.
18. Ustaw ostrość i ekspozycję

Standardowa aplikacji do filmowania w iPhonie nie daje zbyt dużej kontroli nad parametrami nagrywania. Zdecydowanie bardziej polecam korzystanie z zewnętrznego, stworzonego w tym celu programu np. Filmic Pro. Pisałem o tym w pierwszej części poradnika.

Jeżeli jednak używasz wbudowanej aplikacji, to zapanuj nad punktem ostrości i ekspozycją, czyli poprawnym naświetleniem ujęcia.

 

 1. Ustaw kadr, który będziesz nagrywał.
 2. Stuknij palcem na ekranie w miejscu, na które ma być ustawiona ostrość.
 3. Pojawi się kwadrat z ikoną słoneczka. Przesuwaj palcem w górę i w dół ekranu aby rozjaśnić lub przyciemnić obraz.

 

19. Zablokuj ostrość i ekspozycję.

Wystarczy, że zmienisz delikatnie kadr podczas nagrywania i smartfon sam będzie próbował dostosować ostrość oraz jasność ekranu na podstawie tego, co widzi kamera. Taki rozjaśniający i ściemniający się obraz nie wygląda dobrze na filmie. Aby temu zapobiec, przytrzymaj dłużej palcem żółty kwadrat, aż pojawi się napis Blokada AE/AF. Od teraz możesz dowolnie zmieniać kadrowanie, a punkt ostrości i jasność obrazu pozostaną takie, jak ustawiłeś je na początku.

20. Użyj dodatkowych obiektywów

Najnowsze flagowe modele telefonów są wyposażone w kilka obiektów. Oprócz standardowego mają też teleobiektyw oraz obiektyw szerokokątny, między którymi możesz się swobodnie przełączać, by uzyskać inny efekt.

Ja na co dzień używam iPhone XS Max, który ma dodatkowy teleobiektyw. Nie posiada on jednak obiektywu szerszego. Dlatego zainwestowałem w zestaw obiektywów Moment. Kosztują trochę więcej niż szkiełka dostępne na polskim rynku, ale za to są lepiej wykonane i dają znacznie lepszą jakość.

Poszukaj rozwiązania odpowiedniego dla ciebie i rozszerz swoje możliwości, dobierając odpowiedni obiektyw w zależności od sytuacji w kadrze.

W ten sposób dobrnęliśmy do końca drugiej części poradnika o tym, jak kręcić filmy smartfonem. Jeżeli zastosujesz te 20 podstawowych porad zawartych w obu wpisach, powinieneś znacznie poprawić jakość nagrywanych przez siebie materiałów video.

To by było na tyle. Bierz telefon w rękę i do dzieła!