Obraz video od samego początku swojego istnienia zawsze był nagrywany i odtwarzany w orientacji poziomej. Zastanawiałeś się dlaczego? Żyjemy i poruszamy się po świecie w przestrzeni horyzontalnej. Nasze oczy również rozmieszczone są poziomo. Dlatego też od zawsze filmy do kina i do telewizji kręcone były w taki sposób. Również w internecie orientacja pozioma uważana była za jedyną słuszną. Za sprawą telefonów komórkowych sytuacja się jednak zmieniła, a to, co było kiedyś oczywiste, już nim nie jest. W takim razie jak nagrywać video – poziomo czy pionowo?
Zadaj sobie kilka ważnych pytań
Jeszcze kilka lat temu nagrywając video w pionie musieliśmy się liczyć z tym, że może się wylać na nas fala hejtu. Wiele osób (w tym najprawdopodobniej wielu twoich znajomych) dostawało białej gorączki, gdy musieli oglądać małe filmiki z czarnymi paskami po bokach. Przypominacie sobie kampanię Vertical Video Syndrome poruszającą ten temat z przymrużeniem oka?
Reguły gry się jednak zmieniły wraz z ogromnym wzrostem tendencji odbioru treści w internecie za pomocą urządzeń mobilnych. Okazało się, że 94% użytkowników korzysta z telefonu trzymając go jedną ręką pionowo i tylko 13% z nich obraca telefon, by obejrzeć filmik. Snapchat opublikował informację, że czas oglądania reklam wyświetlanych wertykalnie jest nawet 9 razy większy. Nie trzeba było długo czekać na reakcję. Serwisy społecznościowe takie jak Instagram, Facebook, Snapchat i Twitter wyeliminowały swoje czarne paski.
Nagrywanie video w pionie nie jest już czymś złym. Kiedyś było, a dla niektórych wciąż jest. To co, powinienem w takim razie zawsze ustawiać telefon bezpiecznie w poziomie? Nie.
Aha, czyli w pionie, bo taki jest obecnie trend? Też nie.
Ok, czyli w sumie to nie ważne, czy nagrywam w pionie, czy w poziomie, bo oba formaty są poprawne? Niestety również nie…
Powinieneś odpowiedzieć sobie inne ważne pytanie – nie „jak nagrywać?” tylko „po co nagrywamy?”. Do tego musisz wiedzieć, kiedy którą opcję wybrać.
Kiedy nagrywać video poziomo, a kiedy pionowo?
Tak naprawdę odpowiedź jest bardzo prosta. Musisz się po prostu zastanowić, w jaki sposób będą oglądać film twoi odbiorcy.
Powinieneś nagrywać trzymając telefon pionowo w przypadku, gdy twój filmik ma trafić na:
- Instagrama, Insta Story, IGTV
- Tik Toka
- Snapchata
- Twittera
- Relację na Facebooka lub Youtuba (ogląda się je najczęściej na telefonach)
- lub gdy video jest częścią kampanii reklamowej dedykowanej na urządzenia mobilne.
W pozostałych przypadkach, czyli gdy twój film trafia bezpośrednio na Facebooka, Youtuba lub stronę internetową, to powinien być nagrany w klasyczny sposób. Dlaczego? Ze względu na dwie rzeczy.
Pierwsza to sposób użytkowania. Powiecie, że większość użytkowników FB i YT korzysta z nich za pomocą telefonu. Racja, ale jednocześnie spora ich część wciąż używa laptopa, telewizora itd. Poziomy filmik zawsze wygląda dobrze. Wystarczy ułamek sekundy, by obrócić smarftona w ręce. Duży ekran już nie, a pionowe video na komputerze najczęściej wygląda źle.
Druga, dla mnie ważniejsza. Jako miłośnik kina i osoba zajmująca się filmowaniem muszę o tym napisać. Video nakręcone w poziomie wygląda po prostu lepiej. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie istotne? Wygoda podczas oglądania, statystyki odtworzeń, czy może jednak pozytywny odbiór filmu i walory czysto estetyczne?
Czasem dobrym pomysłem może być przycięcie klipu do kwadratowego formatu. Zastanów się nad tym 🙂
Ciekawostka na koniec
Wspominałem wyżej, że o ile telefon obracamy z łatwością, to telewizor lub monitor komputera nie za bardzo. Są oczywiście monitory, które można obracać o 90 stopni, sam taki posiadam. Może się to przydać np. przy retuszu pionowych zdjęć, ale korzystam z tej opcji bardzo rzadko. A co gdybym Ci powiedział, że telewizory będą wyświetlać obraz w pionie? Samsung właśnie wprowadza taki na rynek, nazywa się The Sero.
Co o tym myślicie o takim pomyśle? Myślicie, że się przyjmie?
Comments
Chris