Jak stworzyć film korporacyjny

Film korporacyjny w powszechnym rozumieniu kojarzy się po prostu z reklamą, jednak nie jest nią w sensie dosłownym. Wideo tego typu ma oczywiście na celu promocję firmy i wzmacnia jej wizerunek, ale skupia się na zaprezentowaniu jej “od kuchni” – atmosfery i kultury organizacyjnej, jaka w niej panuje, relacji społecznych między pracownikami, wyznawanych wartości i realizowanej misji. Z tego też powodu film korporacyjny bezpośrednio wiąże się z employer brandingiem, czyli budowaniem wizerunku firmy jako pracodawcy na rynku.

Świetnym przykładem dobrze zrealizowanego filmu korporacyjnego jest film stworzony przez Zendesk. Obejrzyj go, jeśli nie wiesz jeszcze, o jakim rodzaju filmów mówimy:

Aby stworzyć film korporacyjny, musisz zadbać zarówno o  kwestie techniczne, jak i o scenariusz, który w odpowiedni sposób zaprezentuje te wszystkie elementy. Całość można oczywiście nieco “podrasować” w postprodukcji, ale nie łudź się, że to naprawi kardynalne błędy. Jak się zabrać za film korporacyjny, by nie zmarnować jego potencjału?

Starbucks

Najpierw zdefiniuj cel, jaki chcesz osiągnąć

Brzmi banalnie? Możliwe, ale bez tego ani rusz. Musisz wiedzieć, co dany film powinien Ci dać. Od tego zależeć będzie kierunek działań, jaki obejmiesz później. Podstawowe cele, które możesz realizować poprzez film korporacyjny to:

  • przyciągnięcie lepszych kandydatów do pracy w firmie;
  • poprawa wizerunku firmy jako pracodawcy na rynku;
  • zwiększenie świadomości marki wśród potencjalnych klientów;
  • propagowanie idei, misji firmy na zewnątrz firmy;

Pamiętaj, że film korporacyjny to nie reklama. Nie jest to również tylko i wyłącznie film tworzony w celu zachęcenia nowych pracowników do dołączenia do zespołu. Masz tutaj możliwość osiągnięcia różnych celów, które sobie ustalisz, tak jak te powyżej.

Miej na uwadze, że cel może się lekko zmienić podczas samej produkcji, gdy przyjdą Ci do głowy inne pomysły, pojawią się nowe dane lub po prostu uznasz, że należy pójść w innym kierunku. Wracaj więc co pewien czas do swoich celów i sprawdzaj, czy nadal są aktualne.

Google

Wiedz, do kogo chcesz trafić

Film korporacyjny nie jest produktem, którego popularność zależy od dokładnego dopasowania do potrzeb odbiorcy, ponieważ spełnia on raczej potrzeby firmy, niż klienta. Określenie grupy docelowej, zaraz po wyznaczeniu celów, powinno być jednak podstawą Twojej pracy nad filmem korporacyjnym, bo wrażenia odmiennych grup odbiorców po obejrzeniu filmu mogą się znacząco różnić. Przykładowo, ludzie starsi mogą uznać dyna miczne i zabawne filmiki za nieprofesjonalne lub chaotyczne. Z kolei osoby w wieku 18-25 znudzą się filmami, w których właściciel firmy siedzący przed kamerą opowiada jedynie, na czym polega jego działalność.

Aby wysiłek nie poszedł na marne, określ więc grupę docelową z punktu widzenia:

  • wieku
  • płci
  • statusu społecznego
  • zarobków
  • wykształcenia
  • branży
  • miejsca zamieszkania
  • sytuacji rodzinnej
  • zainteresowań

Ze względu na to, że film korporacyjny w ogromnej mierze wiąże się z employer brandingiem, znajomość swojej grupy docelowej (np. ludzi, którym chcesz pokazać, że warto u Ciebie pracować) jest kluczowa, by przyciągnąć pożądanych kandydatów na różne stanowiska. Inny przekaz musi pójść w stronę managerów najwyższego szczebla, a zupełnie inny do studentów marzących o karierze w startupie dającym nadzieje na wzrost do gigantycznych rozmiarów przedsiębiorstwa. Nie pozwól sobie na pominięcie tego kroku.

Kiedy będziesz już wiedział, komu chcesz się pokazać, pora na określenie tego, co dokładnie zaprezentujesz.

Apple

Kultura i życie wewnętrzne firmy

Zasadniczym celem filmu korporacyjnego jest pokazanie kultury organizacyjnej firmy, atmosfery, jaka w niej panuje i przekonanie odbiorcy, że pieniądze to tylko wierzchołek góry lodowej w całej Waszej pracy.

Aby to zrobić, musisz mieć na uwadze:

  • długofalową wizję rozwoju firmy – wiedzieć, gdzie chcesz dotrzeć za 10 czy 20 lat, jak zmienić świat;
  • misję firmy, która przyświeca Wam w każdym aspekcie działalności;
  • cele wizerunkowe, które chcesz zrealizować;

Wykorzystując format wideo jesteś w stanie pokazać rzeczy, które słowami trudno byłoby wiarygodnie opisać. Kulturę organizacyjną firmy staraj się więc pokazywać poprzez nakręcenie codziennych sytuacji, które z niej wynikają i są dowodem na jej istnienie w firmie. Jeśli organizacja dba o relacje między pracownikami, pokaż ujęcia ze wspólnych wyjazdów, czy porannej kawy w firmowej kuchni. Jeśli z kolei kultura firmy opiera się na zatrudnianiu i wspieraniu niepełnosprawnych, pokaż jak dobrze im się u Was pracuje.

Pamiętaj, że nagranie głosu lektora, który opowie o miłej atmosferze w firmie nic nie da, jeśli tego jasno nie pokażesz. Nie pozwól sobie jednak na kicz i przesadę. Pozując w wynajętych, bardzo drogich samochodach, czy rozrzucając wokół siebie banknoty, podczas gdy tak naprawdę ledwie wiążesz koniec z końcem, ściągniesz na swoją firmę wyłącznie falę “hejtu” i pogardy. Zawsze dbaj o to, by przekaz był przede wszystkim prawdziwy – najpierw zbuduj kulturę organizacyjną, a dopiero później ją pokazuj. Nigdy odwrotnie.

Twitter

Film korporacyjny w przykładach

Jedną z najlepszych metod nauki jest przyglądanie się profesjonalistom i testowanie ich technik w praktyce. Oczywiście, nie możesz sobie pozwolić na kopiowanie, ale warto, abyś przejrzał kilka świetnych filmów korporacyjnych umieszczonych w tym wpisie i zobaczył, jak prezentują się ci najlepsi. Przewiń do góry jak robi to 5 korporacji, które na pewno znasz: Starbucks, Google, Apple, Twitter oraz Henkel.

Zwróć szczególną uwagę na to, jak wiele istotnych rzeczy zostaje pokazanych jednocześnie na każdym z tych filmów. Czy potrafisz wychwycić z nich wszystkie komunikaty na swój temat, jakie “nadaje” każda z tych firm?

Henkel

 

Chcesz stworzyć profesjonalne video reklamowe dla swojego biznesu?
Skontaktuj się z nami:

664 760 465

KONTAKT@KRKSTUDIO.PL