Wideomarketing staje się coraz bardziej modny i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się odwrócić. Nie jest jeszcze jednak oczywiste, jak powinno się wykorzystywać filmy w promocji biznesu, czy idei, dlatego w tym artykule przyjrzymy się pięciu sposobom wykorzystania wideo dla zwiększenia sprzedaży.

1. Twórz testymoniale video

Testymoniale to opinie wyrażone przez osoby, które miały kontakt z firmą, służące do zbudowania tzw. dowodu społecznego. Klienci coraz rzadziej wierzą w reklamy i wolą opierać się na opiniach innych, najlepiej doświadczonych w temacie, osób. Testymoniale są więc świetną okazją do podparcia swoich obietnic faktycznymi opiniami klientów.

Niestety, wielu nieuczciwych marketingowców tworzy fałszywe testymoniale pisząc na swoich stronach opinie własnego autorstwa z niemożliwym do zweryfikowania podpisem, np. “29-cio letni Tomasz z Krakowa”. Czasem takiej “opinii” towarzyszy zdjęcie losowo wybrane z galerii internetowych. Praktyki tego typu powodują, że klienci coraz rzadziej wierzą w tekstowe testymoniale, przez co ich skuteczność mocno spadła.

Rozwiązaniem będą testymoniale wideo. Nie dają stuprocentowej wiarygodności, bo przecież zawsze osoba występująca w takim filmie może być aktorem przedstawionym pod innym nazwiskiem, jednak mimo to działają dużo lepiej.

Poproś swoich klientów o nagranie (lub możliwość nagrania ich) krótkiej opinii, najlepiej wg poniższego schematu:

  1. Jak się nazywasz, czym się zajmujesz, od ilu lat i od jakiego czasu?
    2. Jak Twoja praca/życie/finanse/samopoczucie wyglądały przed skorzystanie z…?
    3. Co chciałeś poprawić?
    4. Jakie cele chciałeś zrealizować?
    5. Jak znalazłeś firmę? Skąd dowiedziałeś się o produkcie?
    6. Co wdrożyłeś (dla produktów edukacyjnych), jak korzystałeś?
    7. Jaki dało to efekt?
    8. Jaki da Twoim zdaniem efekt w kolejnych latach?
    9. Czy polecasz te usługi/produkty?

Przykładowy testymonial w formie profesjonalnego wideo możesz zobaczyć tutaj:

2. Twórz przydatne filmy, których szukają ludzie

Content marketing, czyli promocja poprzez przydatną i merytoryczną treść przeżywa prawdziwy rozkwit. Jako klienci, nie chcemy oglądać firm licytjących się w przechwałkach. Chcemy dostać coś, co nam pomoże i na tej podstawie dopiero budujemy zaufanie do marki. Wiedząc to, możesz tworzyć przydatne filmy, z których ludzie czegoś się nauczą, które pomogą im w życiu, dadzą im przyjemne emocje, czy też skłonią do refleksji. Daj im coś za darmo, a wtedy przyjdą po więcej, ponieważ w dobie tak zaciekłej rywalizacji o klienta, ogłoszenia w gazetach i ulotki nie wystarczą.

Rodzaje treści, które ludzie chcą oglądać:

  • poradniki typu how-to
  • listy (np. 50 pomysłów na film)
  • FAQ
  • najczęstsze błędy i ich rozwiązania w Twojej branży
  • nowinki z branży
  • recenzje produktów i porównania
  • fun facty, czyli ciekawostki tematyczne
  • przedstawienie specjalistów z branży

Video content marketing, czyli uczenie ludzi poprzez darmowe filmy, by zainteresować ich swoimi produktami, świetnie sprawdzają się w branży edukacyjnej, np. gdy sprzedajesz kursy online. Zobacz, jak robi to Lynda.com, serwis zajmujący się tworzeniem właśnie takich kursów dotyczących programowania, projektowania, grafiki, biznesu, marketingu i wielu innych tematów. Przejrzyj ich darmowe filmy:

https://www.youtube.com/user/lyndapodcast

3. Przeprowadź testy swojego produktu przed kamerą

Prezentacja faktycznych cech produktu zawsze zadziała lepiej, niż mówienie o nich. Jeśli sprzedajesz coś, co jest naprawdę dobre, przekonaj ludzi do siebie czystą prawdą, pokazując na filmie jego możliwości. Jeśli produkt ma zadziwiające możliwości, masz szanse na osiągnięcie efektu wirusowego, tak jak zrobił to Blend Tec:

Taki film najlepiej zadziała, jeśli:

  • znasz potrzeby, problemy i obiekcje potencjalnych klientów. Wtedy możesz dopasować treść filmu i przebieg testów do tego, czego muszą się dowiedzieć odbiorcy, zanim zechcą od Ciebie kupić.
  • możesz wzbudzić silne emocje podczas testów, tak jak Blend Tec wzbudza podziw mieląc swoimi blenderami telefony, czy kawałki drewna
  • testy wyglądają wiarygodnie i nie są przeprowadzane w reżyserowanych warunkach uniemożliwiających porażkę (jak np. proszki do prania piorące nowe, czyste ubrania)

4. Opowiedz historię

Kochamy historie, bo pozwalają nam przenieść się do innej rzeczywistości i przeżyć przygody, których nie mieliśmy okazji doświadczyć na żywo. Są także dużo szybszą metodą przekazywania idei, z czego korzystają wszystkie wierzenia, artyści i przedsiębiorstwa świata. Użyj tego do pokazania, jaką drogę przeszedłeś, by dać klientom to, co masz najlepszego.

Główne rodzaje historii opowiadanych w marketingu to:

  • misja, wyprawa, jak Frodo niosący pierścień, czyli historia o ważnym zadaniu, które bohater musi zrealizować na końcu długiej, trudnej podróży
  • Dawid i Goliat, czyli historia o pokonaniu giganta przez małego, niepozornego bohatera, któremu nikt nie dawał cienia szansy na zwycięstwo
  • odrodzenie, odnowa, głęboka przemiana, czyli ponadczasowe pragnienie człowieka i nadzieja na nowy start. Historie tego typu podobne są do historii “od zera do bohatera”, jednak różnią się tym, że nie polegają wyłącznie na pokazaniu ciężkiej pracy i determinacji, a jakiegoś niemal cudu, czy drugiej szansy, którą bohater dostał od losu.
  • komedia, czyli wszelkiego rodzaju zabawne historie, które nie muszą mieć głębszego sensu, ponieważ ich celem jest rozbawienie odbiorcy

Spójrz na historię z filmu Follow The Frog, która w zabawny sposób zachęca do działania w dobrej sprawie jednocześnie opowiadając o rzeczach, które dzieją się na świecie, gdy nie mamy o nich pojęcia:

5. Stwórz video case study

Jeśli sprzedajesz usługi, możesz stworzyć studium przypadku omawiające ich skuteczność na przykładzie klienta. Jeśli sprzedajesz produkt, możesz dokładnie zbadać i opisać to, jak dobrze sprawdził się w działaniu. Stworzenie takiego case study w formie wideo będzie wymagało sporo pracy, ale może bardzo dokładnie opisać działanie Twojego produktu lub usługi ze względu na audiowizualny kanał przekazu. To lepsze i bardziej angażujące rozwiązanie, niż tekst.

Przystępując do tworzenia takiego studium przypadku zadaj sobie lub klientowi, którego przypadek omawiasz, następujące pytania:

  • jakie były cele zakupu produktu/usługi i co chciałeś dzięki niemu zyskać?
  • z jakimi wyzwaniami chciałeś sobie poradzić dzięki temu produktowi/usłudze?
  • co sprawiło, że wybrałeś właśnie nasz produkt/usługę?
  • jak nasz produkt wyróżniał się na tle innych przed zakupem i podczas działania?
  • jakie problemy udało Ci się dzięki niemu rozwiązać i jak się to stało?
  • czy polecasz i dlaczego?

Ogólna zasada z punktu widzenia marketingu jest prosta – pokaż na przykładzie, jak źle było klientowi przed zakupem produktu, jak szukał najlepszego rozwiązania, a po trafieniu na Twój produkt lub usługę zmieniło się jego życie/praca/zarobki/zdrowie i jak każdy klient może osiągnąć to samo.

Case study różni się oczywiście od opinii wideo tym, że przechodzi przez proces decyzyjny (dlaczego klient wybrał Ciebie) i proces użytkowania, a także pokazuje rezultat. Jest to bardzo dokładne przedstawienie i wyjaśnienie danego przypadku, a nie wyłącznie opinia i polecenie produktu. Najlepszym sposobem reklamy tego, co sprzedajesz jest dowód skuteczności, a przystępnie stworzone studium przypadku to najlepszy sposób, by udowodnić, że masz coś, co warto kupować.

Zastosuj powyższe pomysły w swoim wideomarketingu, a nie pożałujesz. Pamiętaj, że filmy tego typu nie muszą być drogie! Najlepiej oczywiście zatrudnić profesjonalistę, by stworzył dla Ciebie wideo, które przyniesie Ci zyski i z którego będziesz dumny. Są jednak ludzie, którzy telefonami i amatorskimi kamerami tworzą filmy osiągające miliony wyświetleń, dlatego nie tłumacz się brakiem sprzętu i zacznij wideomarketing już teraz.

 

Chcesz stworzyć profesjonalne video reklamowe dla swojego biznesu?
Skontaktuj się z nami:

664 760 465

KONTAKT@KRKSTUDIO.PL