Jak poprawić swoją kreatywność

Dopadł Cię kryzys twórczy? Czujesz się zmęczony i wypalony tym, co robisz? Masz wrażenie, że twoja pomysłowość wyparowała z ciebie dawno temu i wcale nie ma zamiaru powrócić? Nie przejmuj się, nie tylko ty tak masz. Z podobnymi problemami borykają się na całym świecie każdego dnia miliony ludzi. Na szczęście są to zazwyczaj tylko chwilowe „dołki”. Jeżeli tylko chcesz, to możesz z nich szybko wyskoczyć 🙂

Przygotowałem dla ciebie listę 20 ciekawych sposobów, które podpowiedzą, jak poprawić własną kreatywność!

Wybierz z nich te, które będą pasować do Ciebie najbardziej – tego co robisz i kim jesteś. Zaczynamy!

1. Nastaw się pozytywnie

To najważniejszy punkt. Myślenie, że wszystko jest bez sensu na pewno nie pomoże. Załóż sobie, że najbardziej kreatywne pomysły w swoim życiu masz dopiero przed sobą. Brzmi banalnie jak słaba gadka coacha, ale to naprawdę ważne. Bez tego ani rusz!

2. Bądź odważny

Nie bój się eksperymentować. A gdyby tak złamać wszelkie zasadny, nawet na próbę? Najlepsze rozwiązania często można zaleźć tam, gdzie się tego najmniej spodziewasz.

3. Otwórz się na nowe rzeczy

Spróbuj czegoś nowego. Wyjdź poza własną strefę komfortu. Zmień środowisko, np. zapisując się na jakiś kurs. Znajdź nową pasję. Całkiem możliwe, że inspiracja przyjdzie sama. Wystarczy, że spróbujesz.

4. Bądź dzieckiem

Gdy się rodzimy, nasza kreatywność jest o wiele większa. Potrafimy np. znaleźć setki zastosowań kija od szczotki i tworzyć dziesiątki scenariuszy do zabawy jedną figurką. Z biegiem lat ta dziecięca ciekawość zanika, bo zostają nam pewne narzucane schematy myślenia. Spróbuj być dzieckiem chociaż na chwilę i zobacz, co się stanie.

5. Rozmawiaj

Rozmawiaj z ludźmi o swoich planach i projektach. To najlepszy sposób na weryfikację własnych pomysłów. Nie potrafię zliczyć, ile razy inna osoba otworzyła moją głowę zaledwie jedną wymianą zdań.

6. Współpracuj

Co dwie głowy to nie jedna. Pracując w parze albo w grupie osiągniesz znacznie lepsze efekty. Zorganizuj burzę mózgów. Możliwe, że znajdziesz 5 nowych rozwiązań na problem, nad którym wisiałeś ponad tydzień. Jeżeli jednak to właśnie ludzie cię rozpraszają i nie pozwalają iść dalej, zrób odwrotnie…

7. Wycisz się

Wyłącz komputer. Odetnij się od social media. Odłącz się od całego świata, zrelaksuj i zwyczajnie ponudź przez chwilę. Idź na spacer i pomyśl trochę w ciszy. Rozmawianie sam ze sobą zadziała, gdy dookoła nie ma dookoła żadnych innych przeszkadzaczy.

8. Rób przerwy

Intensywny wysiłek umysłowy przez kilkanaście godzin dziennie bez przerw nie ma sensu. Twój umysł jest zmęczony, a jego wydajność spada. Czasem lepiej zrobić sobie kilka krótkich przerw albo odłożyć pracę na następny dzień.

9. Wyśpij się

Może i znów banalnie, ale twój mózg, gdy jest zmęczony działa znacznie gorzej. Można zarwać jedną noc nad projektem, lecz gdy będziesz chodził niewyspany przez wiele dni, to nic dobrego z tego nie wyniknie.

10. Notuj wszystko

Każdy pomysł, na który wpadniesz. Nawet niekompletny i nie do końca trafiony. Jeżeli nie będziesz zapisywał swoich myśli (w notesie albo w aplikacji na komputerze) to na pewno o większości z nich zapomnisz. Wiele razy wracałem po kilku miesiącach, a nawet latach do rzeczy, które sobie zapisałem. Namawiam do korzystania w tym celu z prostych aplikacji na telefon, takich jak Wunderlist, Evernote lub po prostu Notatki w iPhonie.

11. Stwórz mapę myśli

Jeśli zapisywanie pomysłów ci nie wystarcza i szukasz czegoś, co zadziała natychmiast, to stwórz mapę myśli, która pozwoli ci przeprowadzić burzę mózgów samemu ze sobą 🙂 Warto użyć w tym celu długopisu i przyklejanych karteczek. Ja wolę jednak robić wszystko na komputerze, bo wiem, że nigdy się nie zawieruszy 🙂 Polecam do tego celu darmową aplikację MindMeister.

Mapa myśli - MindMeister

Aplikacja MindMeister

12. Ćwicz umysł

Graj w gry – mogą być planszowe, mobilne, na konsolę. Up to you! Rozwiązuj krzyżówki, łamigłówki i testy IQ. Idź do escape roomu. Aktywuj często swój umysł, bo mózg, podobnie jak mięśnie na siłowni da się wyćwiczyć.

13. Rozwiązuj problemy

Nawiązując do poprzedniego punktu mam dla Ciebie dobre ćwiczenie na odblokowanie własnej kreatywności. Wymyśl jakiś problem do rozwiązania, może być totalnie abstrakcyjny! Weź do ręki kartkę. Właśnie teraz. Masz? Teraz wymyśl 20 sposobów na jego rozwiązanie i zapisz je na kartce. Czas start!

14. Obserwuj świat

Pomysły można znaleźć na każdym kroku. Udaj się w nowe miejsce, do którego zazwyczaj nie chodzisz. Może to być targ staroci, muzeum sztuki nowoczesnej albo po prostu kawiarnia na uboczu. Obserwuj bacznie ludzi i posłuchaj, o czym rozmawiają. Może odkryjesz coś zupełnie nowego?

15. Szukaj inspiracji

Czytaj książki, niekoniecznie branżowe. Zaznaczaj i notuj to, co cię zainteresowało. Oglądaj filmy i słuchaj nowej muzyki. Rzeczy, które oddziaływają na naszą wyobraźnię są przeważnie pełne inspiracji.

16. Podglądaj innych

Śledź poczynania twórców, którzy cię inspirują. Warto podglądać pracę innych, ale nie ich kopiować. Tutaj np. możesz zobaczyć, jak nagrywają inni filmowcy na Youtube.

17. Wyróżnij się

Bądź oryginalny i stwórz własny styl, który opowie o tym, kim jesteś. Spróbuj zrobić coś inaczej niż wszyscy. To szczególnie ważne przy robieniu zdjęć i kręceniu filmów. Zauważeni zostają ci, którzy wyróżniają się w tłumie naśladowców.

18. Zmień miejsce

Weź laptopa, wyjdź w domu i udaj się do pobliskiej kawiarni. Zobaczysz, jak zmiana otoczenia wpłynie na twoje dobre samopoczucie i „moc twórczą”. A jeżeli to nie wystarczy…

19. Podróżuj

Zrób sobie tydzień lub weekend przerwy i wyjedź gdzieś, poznaj nowe miejsce i nową kulturę. Nic nie inspiruje mnie tak bardzo, jak podróżowanie po świecie.

20. Celowo ogranicz swoje możliwości

Na koniec mój ulubiony sposób. Ciężko się do niego zmusić, ale potrafi zdziałać cuda. Celowo ogranicz swoje możliwości np. sprzętowe w przypadku fotografii lub filmowania. Nagranie filmu albo zrobienie sesji zdjęciowej smartfonem będzie idealnym pomysłem! Zamiast używać profesjonalnej kamery i aparatu skorzystaj z prostego narzędzia. Wtedy naprawdę będziesz musiał odpalić swoją kreatywność! Uwierz mi, że rezultaty mogą cię zaskoczyć.

Dlaczego to działa? A jak myślisz, kto nakręci prawdopodobnie lepszy film, Steven Spielberg telefonem czy początkujący filmowiec z najlepszym sprzętem…no właśnie 🙂

Chcesz stworzyć profesjonalne video reklamowe dla swojego biznesu?
Skontaktuj się z nami:

664 760 465

KONTAKT@KRKSTUDIO.PL