Jak nauczyć się kręcić dobre filmy? Po prostu rób to! Nagrywaj, ćwicz, eksperymentuj, popełniaj błędy, wyciągaj wnioski i znów nagrywaj. W efekcie z każdym dniem będziesz coraz lepszy w tym, co robisz. Filmowania, podobnie jak jakiejkolwiek innej umiejętności, najszybciej nauczysz się w praktyce. Robiąc to, regularnie będziesz poszerzał zakres tego, co już wiesz.

Dużo czytaj – książek, artykułów i tutoriali. Najlepsze rezultaty osiągniesz wtedy, gdy swoje umiejętności podeprzesz solidną dawką wiedzy teoretycznej. Nieustannie rozwijając się i ucząc, stopniowo będziesz się dowiadywał czego jeszcze nie wiesz.

Jest jeszcze jedna metoda, która w połączeniu z dwiema poprzednimi pomoże ci kręcić lepsze filmy. Podglądaj innych, dowiedz się jak myślą i pracują. Analizuj i zadawaj pytania. Zainspiruj się kimś, kto robi to lepiej od ciebie. Wtedy całkiem możliwe, że odkryjesz coś, czego jeszcze nie wiedziałeś, że nie wiesz 🙂

Poniżej przedstawiam wam listę najlepszych polskich kanałów na YouTube o filmowaniu. Znajdują się na niej wyłącznie twórcy, którzy w momencie powstawania tego wpisu publikują nowe treści na bieżąco. Mimo że żaden z kanałów nie jest w całości poświęcony nauce nagrywania smartfonem, to znajdziesz tam sporo przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak tworzyć video. No to lecimy!

Krzysztof Gonciarz

Chyba najbardziej rozpoznawalny, doświadczony i charakterystyczny twórca YouTube w Polsce, który stawia bardzo mocno na jakość materiału. Jego kanał nie jest poświęcony stricte filmowaniu. To daily vlog, czyli internetowy video dziennik, na którym autor opowiada o swoim codziennym życiu w Japonii i projektach, w które się angażuje. Gonciarz jest jednak świetnym twórcą video, a wiele odcinków na jego kanale jest poświęconych właśnie tej sztuce. To ścisła czołówka influencerów w naszym kraju. Ma setki tysięcy subskrybentów, nie tylko dlatego, że jego nagrania są nakręcone po prostu dobrze. Jego opowieści są przede wszystkim bardzo wciągające. Dla filmujących szczególnie polecam całą serię „Sztuka Składania Historii”.

Filmujemy

Filmujemy to obecnie najbardziej popularny kanał poświęcony nauce filmowania w Polsce. Jego twórca Szymon Chałupka sprawnie porusza się po tematyce metod tworzenia video. Znajdziecie tam tutoriale dotyczące techniki filmowania, poradniki pokazujące jak uzyskać konkretny efekt w montażu, recenzje sprzętu itd. Mnie osobiście nie do końca odpowiada styl, w jakim Szymon się wypowiada i nagrywa, ale przyznaję, że wykonał kawał dobrej roboty, by osiągnąć sukces i uzbierać 50 tys. subskrybentów.

Jordan JK Koman

Tematyka poruszana na kanale, podobnie jak u Szymona, jest dosyć szeroka. Mamy poradniki, technikę filmowania, sztuczki montażowe, testy itd. Ponadto JK często wchodzi w interakcję ze swoimi odbiorcami, np. analizując filmy użytkowników oraz organizując wszelkiego rodzaju wyzwania lub serie Q&A. Jest też kilka odcinków o nagrywaniu telefonem.

Na Gałęzi

Absolutny must see! Marcin Łukański nie uczy jak nagrywać (chociaż takie odcinki też się zdarzają), ale rozkłada filmy znane z dużego ekranu na czynniki pierwsze i analizuje ja pod kątem zastosowanych technik – pracy kamery, oświetlenia, dźwięku, montażu, scenariusza, gry aktorskiej itd. Łukasz ma przeogromną wiedzę na temat produkcji video. Sam również jest filmowcem i to czuć bardzo mocno. Słucha się go bardzo przyjemnie. Na Gałęzi jest dla mnie wzorem tego, jak prowadzić kanał na YouTube. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników kina!

Adrian Kilar – Mówi Kamera

Bardzo ciekawy mix vloga i kanału z poradami dla filmowców. Nie można odmówić mu oryginalności. Autor studiował reżyserię oraz filozofię, co wyraźnie widać w jego materiałach. Dużo podróżuje i jednocześnie nagrywa. Można powiedzieć, że kanał żyje razem z nim.

Jakub Klawikowski

Chcecie zobaczyć, jak wygląda życie filmowca od środka? Kuba stworzył vloga, na którym wrzuca relacje ze swoich zleceń i pokazuje, na czym polega praca operatora kamery. Nagrał również sporo odcinków o lataniu dronem.

Życie za film

Na tym kanale również możecie zobaczyć, na czym polega praca filmowca. Patryk nagrywa głównie video ślubne i odsłania kulisy zawodu kamerzysty.

Krzysztof Dziewiątkowski

Nagrany materiał trzeba później zmontować, poprawić kolory, czasami dodać jakieś efekty. Używamy do tego najczęściej programów Adobe Premiere Pro, After Effects, Sony Vegas, Da Vinci Resolve, Final Cut Pro lub HitFilm. Nie należą one do najprostszych w obsłudze. Tego właśnie uczy Krzysztof Dziewiątkowski. Na kanale znajdziecie potężną dawkę wiedzy o postprodukcji filmów.

Sfilmowani

To najprawdopodobniej jedyny kanał w zestawieniu, na którym nie ma ani słowa o technice kręcenia. Jest on jednak na tyle popularny, że nie mogłem go pominąć. Michał Urbański i Agnieszka Pisarek publikują recenzje najnowszych filmów, rankingi i analizy hitów kinowych. Całość przyjmuje przyjemną w odbiorze formę rozmowy.

Janusz Filmu

Na sam koniec ciekawostka. Janusz Filmu uczy filmowania… śpiewając, a dokładniej rapując. Wydawać by się mogło, że to żart, gdyby nie fakt, że Michał Nogala robi to po prostu świetnie. Autor skończył szkołę filmową, a jego materiały to naprawdę solidna porcja wiedzy operatorskiej. Ode mnie autor dostaje 10/10, przede wszystkim za odwagę i oryginalność.

Inne kanały YouTube o filmowaniu

Jest wiele innych ciekawych kanałów dotyczących filmowania, jednak ich autorzy przestali publikować na bieżąco jakiś czas temu. Są to np. Kręci się, Motion Pikczer, WojtriX, Filmowanie jest proste, Kinematografia DSLR, Mateusz Darcz i inni. Być może się reaktywują i znów zaczną nagrywać? Trzymam kciuki!

Znacie jakieś inne kanały warte obserwowania? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.